adnan menderes

padisah
Ali Adnan Ertekin Menderes, 1950-60 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanlığını yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi ve hukukçu. Başbakanlık görevini 1950-1960 yılları arasında sürdürmüştür.
Doğum tarihi: 1899, Koçarlı
Ölüm tarihi ve yeri: 17 Eylül 1961, Imrali Adası
Cumhurbaşkanı: Celâl Bayar
Çatışma/savaşları: Türk Kurtuluş Savaşı
Eş: Berin Menderes (e. 1928–1961)
Çocuklar: Aydın Menderes, Yüksel Menderes, Mutlu Menderes

adnan menderes
kelebeksozluk.com/foto
1
padisah padisah
Şimdi de, Başvekil Adnan Menderes'in idam edilmeden önce zâlim cuntacılara hitaben yazmış olduğu mektubu ise şöyledir:
"Size dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki: Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir.
"İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silâhların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz?
"Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950'de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes'in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Buna rağmen duâm sizlerle beraberdir."

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x