pera müzesi

padisah
pera müzesi
kelebeksozluk.com/foto

Beyoğlu'nda Tarlabaşı'nın aşağıda tarafında ve İstiklal Caddesi'ne bir sokak mesafede bulunan Pera Müzesi, İstanbul'un aktif kültür ve sanat mekanlarından birisi konumunda. Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından 2005 yılında açılan Pera Müzesi'nde Suna ve İnan Kıraç Vakfı'na ait üç özel koleksiyonunun sergilendiği müze katları, çok amaçlı sergi salonları, oditoryum, Pera Eğitim odası, Perakende Artshop ve Pera Cafe gibi birimler bulunmakta.
1
padisah padisah
Pera Müzesi'nde Neler Var?
Pera Müzesi'nde görebileceğiniz devamlı sergiler arasında, Oryantalist Resim Kolleksiyonu, eski çağlardan günümüze Anadolu'da kullanılan ağırlık ve ölçü birimleri ile tartı ve ölçü aygıtlarının örneklerini sunan Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu ve Fotoğraf Kolleksiyonu yer almakta.

Oryantalist Resim Kolleksiyonu olarak, 17'nci ve 19'uncu yüzyıl başlarına kadar olan dönemde Osmanlı İmparatorluğu'ndan esinlenmiş Avrupalı oryantalist ressamların önemli eserleri sergilenmektedir. Bunlar arasında en ünlü olanı ve tek yerli oryantalist olarak da isimlendirilen Osman Hamdi Bey'in eserleri ve ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu da Pera Müzesi'nde sergilenmekte. Buna ilave olarak, İmparatorluktan Portreler teması ile padişah, şehzade, sultan, büyükelçi portreleriyle birlikte değişik dönemlerden, değişik sınıflardan insanları betimleyen portreler sergilenmekte.

hoşgeldin sefalar getirdin!


Kelebek Sözlük duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağı.

kayıt ol

size daha iyi hizmet sunmak için kelebek sözlük'de çerezler kullanıyoruz. kelebek sözlük sitesini kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. detay
x